presentatie prof.dr. Dolly Verhoeven

Wat maakt de Achterhoek tot de streek die we vandaag kennen? Hoe groeide dit gebied uit tot een eigenzinnige regio binnen Gelderland? En in hoeverre volgde de Achterhoek zijn eigen weg door de geschiedenis?
Op maandag 17 maart organiseert Nut Zelhem een boeiende lezing over de geschiedenis van de Achterhoek, verzorgd door prof. dr. Dolly Verhoeven. Van de vroege middeleeuwen tot nu volgen we het spoor van graven en gravinnen, pachtboeren en edelen, kloosterzusters en soldaten, textielarbeidsters en ijzergieters. De avond eindigt met een intrigerende vraag: wat maakt de Achterhoek nu écht de Achterhoek?
De geschiedenis van de Achterhoek en haar identiteit

In 2022 verscheen het vierdelige werk Verhaal van Gelderland, een grootschalig historisch project waarin meer dan dertig auteurs, vormgevers en historici samenwerkten. Dolly Verhoeven, als hoofdredacteur, plaatst de Achterhoek binnen het bredere verhaal van Gelderland en laat zien hoe deze streek zich door de eeuwen heen heeft ontwikkeld.
De geschiedenis van de Achterhoek is een verhaal van grensgebieden en identiteit, van boeren en buitenlui, ambacht en industrie. Hoe is deze regio, die ooit bestond uit losse heerlijkheden en marken, uitgegroeid tot het gebied zoals we dat nu kennen? En in hoeverre heeft de Achterhoek zich anders ontwikkeld dan bijvoorbeeld de Veluwe of de Betuwe?

Tijdens de lezing over de Achterhoek belicht Verhoeven belangrijke ontwikkelingen die de regio hebben gevormd: van de invloed van adellijke geslachten en kloosterordes tot de opkomst van de textielindustrie en de rol van het landschap in de manier waarop de Achterhoekers woonden en werkten. Ook wordt stilgestaan bij de vraag of er zoiets bestaat als een Achterhoekse identiteit en hoe deze zich door de eeuwen heen heeft ontwikkeld. Met levendige verhalen en verrassende inzichten neemt Verhoeven haar publiek mee op een historische reis door de Achterhoek, waarbij zowel bekende als minder bekende aspecten van de regionale geschiedenis aan bod komen.
Dolly Verhoeven: expert in Gelderse geschiedenis

Prof. dr. Dolly Verhoeven is een vooraanstaand historica met een indrukwekkende staat van dienst. Zij was tien jaar lang bijzonder hoogleraar Gelderse geschiedenis aan de Radboud Universiteit. Met een uitgebreide reeks publicaties op haar naam heeft zij een belangrijke bijdrage geleverd aan de geschiedschrijving van Gelderland.
Haar laatste boek, Typisch Gelders?, belicht in 25 vragen en antwoorden de grote thema’s uit de Gelderse geschiedenis, van kastelen en rivieren tot de rol van Gelderland in de wereldeconomie. Naast haar academische werk zet Verhoeven zich in als vrijwilliger voor Alzheimer Nederland en blijft zij actief betrokken bij historische projecten.
In 2024 werd zij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, onder andere vanwege haar verbindende rol in de geschiedschrijving en haar inspanningen om de Gelderse geschiedenis toegankelijk te maken voor een breed publiek.
Praktische informatie
- Datum: 17 maart 2025
- Tijd: 20.00 uur (zaal open vanaf 19.30 uur)
- Locatie: Zaal De Ploeg, Jaimy’s restaurant, Zelhem
- Toegang: Gratis voor Nut-leden. Andere belangstellenden zijn welkom tegen een entreeprijs van € 5,- (inclusief koffie/thee).
- Aanmelden: Niet nodig, maar kom op tijd om zeker te zijn van een plek. (Vol is vol)
