reisverhaal Archieven - NUT Zelhem https://www.nutzelhem.nl/tag/reisverhaal/ Departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Fri, 22 Nov 2024 10:57:38 +0000 nl-NL hourly 1 https://wordpress.org/?v=7.0 https://i0.wp.com/www.nutzelhem.nl/wp-content/uploads/2016/10/cropped-NutLogo.png?fit=32%2C32&ssl=1 reisverhaal Archieven - NUT Zelhem https://www.nutzelhem.nl/tag/reisverhaal/ 32 32 121047542 Nieuw-Zeeland: Maori’s, landschappen en Kiwi’s https://www.nutzelhem.nl/2024/nieuw-zeeland-maoris-landschappen-en-kiwis/ Sun, 10 Nov 2024 14:13:42 +0000 https://www.nutzelhem.nl/?p=1671 [presentatie/lezing: Martin Idema] Op maandag 18 november 2024 neemt Martin Idema ons mee op een inspirerende reis door het land van de Maori’s en adembenemende natuurwonderen. Deze ledenbijeenkomst, gehouden in de sfeervolle zaal De Ploeg bij Jaimy’s Restaurant, belooft een kleurrijke en boeiende avond te worden voor iedereen die Nieuw-Zeeland beter wil leren kennen. Ontdek ...lees verder "Nieuw-Zeeland: Maori’s, landschappen en Kiwi’s"

Het bericht Nieuw-Zeeland: Maori’s, landschappen en Kiwi’s verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
[presentatie/lezing: Martin Idema]
Nieuw-Zeeland

Op maandag 18 november 2024 neemt Martin Idema ons mee op een inspirerende reis door het land van de Maori’s en adembenemende natuurwonderen. Deze ledenbijeenkomst, gehouden in de sfeervolle zaal De Ploeg bij Jaimy’s Restaurant, belooft een kleurrijke en boeiende avond te worden voor iedereen die Nieuw-Zeeland beter wil leren kennen.

Ontdek het land van de lange witte wolk

Een Maori-weergave van Aotearoa, Nieuw-Zeeland, die “ondersteboven” is vergeleken met conventionele kaarten:  het Noordereiland Te Ika a Maui (de vis van Maui) en het Zuidereiland is Te Waka a Maui (de kano van Maui)

De Maori’s noemden Nieuw-Zeeland Aotearoa, 'het land van de lange witte wolk' toen ze het land varend vanuit Polynesië aan de horizon zagen liggen. Het was als een lange witte wolk. Abel Tasman was pas in 1642 de eerste Europeaan, die Nieuw Zeeland in de kijker kreeg. Vanaf de 19e eeuw vestigden zich er de eerste Europeanen. Na de Tweede Wereldoorlog werd het ook voor veel Nederlanders een nieuw thuisland.

Nieuw-Zeeland kent een enorme variëteit aan natuur: bergen met eeuwige sneeuw, gletsjers, geisers, regenwouden, heldere meren en azuurblauwe baaien met beboste eilanden. Een landschap dat Martin Idema met zelfgemaakte foto's en verhalen voor ons tot leven zal brengen.

Over de lezing

De tatoeages verwijzen naar verhalen van verlangen en herinnering, van kracht, geschiedenis en toewijding, van loyaliteit, relaties. Ze geven aan van wie je bent, waar je vandaan komt en wat belangrijk voor je is.

Tijdens de avond zal Martin Idema vertellen van zijn zes weken durende camperreis door Nieuw-Zeeland, die hij in 2018 samen met zijn partner Renske maakte. De reis focust op de indrukwekkende natuur, flora en fauna van het land en belicht bijzondere plekken, ver van drukke toeristische attracties. Ook vertelt Martin meer over de cultuur van de Maori’s en hun relatie met de natuur. De film van deze reis richt zich op de indrukwekkende natuur, de bijzondere flora en fauna, maar nauwelijks op steden of druk bezochte commerciële attracties.

Reizen met Martin en Renske Idema

Toen Martin en Renske in de krater van de vulkaan op White Island stonden, konden ze natuurlijk niet vermoeden dat hier in december 2019 een ernstige uitbarsting zou plaatsvinden. U ziet schitterende beelden van de op dat moment ook zeer actieve vulkaan.

Krater White Island [foto Renske Idema]

Martin Idema

Martin Idema, reiziger en filmer

Martin Idema (1946) is geograaf. In zijn werkzame leven was Martin directeur van bureau Companen (woningmarktonderzoek, prestatieafspraken en woonvisies). In 2023 werd hij koninklijk onderscheiden omdat hij zoveel vrijwilligerswerk deed op het gebied van cultuur en historie in Velp. Zo is onder zijn leiding het kerkgebouw De Oude Jan in Velp uitgegroeid tot een multiculturele locatie. Met zijn partner Renske maakte hij verre en avontuurlijke reizen.  Van veel van die reizen verzorgt Martin presentaties, die hij illustreert met prachtige zelf geschoten films van het betreffende gebied, van de volken die er leven, de cultuur en de natuur.

De lezing begint om 20.00 uur en de zaal is open vanaf 19.30 uur. Entree is uiteraard gratis voor Nut leden maar andere belangstellenden zijn ook hartelijk welkom tegen betaling van € 5,-- incl. een kopje koffie.

Mis deze unieke lezing niet!

Ben je geïnteresseerd in bijzondere reisverhalen, indrukwekkende natuur en cultuur? Dan is deze lezing iets voor u. Martin Idema, een ervaren reiziger en filmliefhebber, brengt zijn ervaringen tot leven in een prachtige presentatie vol verrassingen. Kom langs, laat u inspireren en beleef Nieuw-Zeeland zoals u het nog nooit hebt gezien!

Geïnteresseerd in andere lezingen van NUT Zelhem? Het hele overzicht van het komende jaar vindt u hier!

Het bericht Nieuw-Zeeland: Maori’s, landschappen en Kiwi’s verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
1671
Tibet: leven op het dak van de wereld https://www.nutzelhem.nl/2024/tibet-leven-op-het-dak-van-de-wereld/ Tue, 09 Jan 2024 10:59:22 +0000 https://www.nutzelhem.nl/?p=1493 [presentatie Martin Idema] Op 15 januari begint het NUT in Zelhem het nieuwe jaar met een bijzondere reis naar het Verre Oosten.  Martin Idema (met zijn partner Renske) maakten in 2016 kennis met dit bijzondere gebied en de Tibetaanse cultuur: doordrenkt van het Boeddhisme, waarbij het religieuze leven in en om de tempels en op ...lees verder "Tibet: leven op het dak van de wereld"

Het bericht Tibet: leven op het dak van de wereld verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
[presentatie Martin Idema]
Dak van de wereld

Op 15 januari begint het NUT in Zelhem het nieuwe jaar met een bijzondere reis naar het Verre Oosten.  Martin Idema (met zijn partner Renske) maakten in 2016 kennis met dit bijzondere gebied en de Tibetaanse cultuur: doordrenkt van het Boeddhisme, waarbij het religieuze leven in en om de tempels en op de vele heilige plaatsen een grote rol speelt, hoewel de Chinezen er alles aan hebben gedaan en doen om de intense spirituele beleving van de Tibetanen zoveel mogelijk te frustreren.

Tibet (Tibet Boe (བོད་). Het afgelegen Tibet is van de rest van de wereld afgescheiden door de hoogste bergen op onze planeet. Dat is een van de redenen dat veel mensen nieuwsgierig zijn naar dat afgelegen gebied. Zo ook Martin Idema - geograaf en verwoed amateurfilmer.

 

mantra: Om Mani Padme Hum

Het landschap in Tibet is indrukwekkend: hoog, met de hoogste bergen ter wereld, ruig en vaak moeilijk toegankelijk. Martin laat ons kennis maken met het bijzondere leven in de steden en op het platteland, hoewel dat laatste woord nauwelijks letterlijk kan worden genomen. Als inleiding vertelt hij over het bijzondere Tibetaanse landschap, over de geschiedenis en over de belangrijke rol van de religie daarbij. Met name staat hij stil bij het dagelijks leven van de Tibetanen dat zo sterk bepaald wordt door de grote hoogte waarop men leeft. Hij besluit zijn presentatie met de boeiende film die hij maakte van dit bijzondere bezoek.

Martin Idema, reiziger en filmer

Martin Idema (1946) is geograaf. In zijn werkzame leven was Martin directeur van bureau Companen (woningmarktonderzoek, prestatieafspraken en woonvisies). In 2023 werd hij koninklijk onderscheiden omdat hij zoveel vrijwilligerswerk deed op het gebied van cultuur en historie in Velp. Zo is onder zijn leiding het kerkgebouw De Oude Jan in Velp uitgegroeid tot een multiculturele locatie. Met zijn partner Renske maakte hij verre en avontuurlijke reizen. Van meerdere van die reizen verzorgt Martin presentaties, die hij illustreert met prachtige zelf geschoten films van het betreffende gebied, van de volken die er leven, de cultuur en de natuur.

Het wordt een mooi en interessant begin van het nieuwe jaar in zaal de Ploeg van Jaimy’s restaurant, waar u vanaf 19.30 uur welkom bent. Voor Nut-leden is entree gratis maar andere liefhebbers zijn ook van harte welkom (€ 5,-- incl. een kopje koffie/thee). De presentatie begint om 20.00 uur.

Het bericht Tibet: leven op het dak van de wereld verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
1493
Noord Korea: de verbeelde werkelijkheid https://www.nutzelhem.nl/2021/noord-korea-de-verbeelde-werkelijkheid/ Thu, 01 Jul 2021 09:00:07 +0000 https://www.nutzelhem.nl/?p=1008 [NUT zomerprogramma - presentatie Marc Roth] Wat we weten we eigenlijk over Noord-Korea?  Het is een gesloten land waar maar weinig mensen geweest zijn. Het NUT compenseert de lock-down van afgelopen winter. De bijeenkomst van het Nut op komende maandag 19 juli (20:00 uur) gaat over een heel bijzonder onderwerp namelijk Noord Korea. In zijn ...lees verder "Noord Korea: de verbeelde werkelijkheid"

Het bericht Noord Korea: de verbeelde werkelijkheid verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
[NUT zomerprogramma - presentatie Marc Roth]
Noord Korea

Wat we weten we eigenlijk over Noord-Korea?  Het is een gesloten land waar maar weinig mensen geweest zijn. Het NUT compenseert de lock-down van afgelopen winter. De bijeenkomst van het Nut op komende maandag 19 juli (20:00 uur) gaat over een heel bijzonder onderwerp namelijk Noord Korea. In zijn presentatie neemt  drs. Marc Roth ons mee naar Noord-Korea - de plekken, plaatsen en dingen, die je te zien krijgt, maken het land trots, maar dat wil niet zeggen dat je in een oneindig durend toneelstuk terechtkomt. Je mag weliswaar niet alleen de straat op en wordt altijd begeleid door twee gidsen en een chauffeur, maar zeker als je alleen of met een kleine groep bent zijn er soms echt wel mogelijkheden om ‘buiten de gebaande paden’ te gaan.

Noord Korea

Pyongyang, de hoofdstad van Noord-Korea en opvallend uithangbord van het land, transformeert zich de laatste jaren tot een ‘socialistische sprookjesstad’ in een bijna surrealistisch decor. Verbeelde werkelijkheid die een ideale samenleving wil tonen. Dit zie je ook op het gebied van kunst, waar socialistisch realisme de enig toegestane stroming is. Kunst moet namelijk duidelijk zijn voor iedereen en kunstenaars zijn altijd schatplichtig aan het regime.


Bij een bezoek aan Noord-Korea dringt dus voortdurend de vraag op: Wat is waar en wat is de werkelijkheid? En is de ‘werkelijkheid’ die we daar te zien krijgen überhaupt wel waar? En wordt ons beeld van Noord-Korea niet gekleurd door onze ‘Westerse bril’?

Marc Roth organiseert met zijn reisorganisatie Roth Spark Travel reizen naar Noord-Korea, een land waarvan je een groot gedeelte nog altijd niet bekijken mag. Roth is mede-oprichter en gastdocent van Empirique, dat later is voortgezet als de Rusland & Oost-Europa Academie. 

De bijeenkomst is gratis voor leden -ook niet-leden zijn van harte welkom (€5) - en vindt plaats in zaal De Ploeg, voorheen Ellen’s restaurant. Let op: ten gevolge de laatste corona-maatregelen is de zitcapaciteit nog beperkt. We volgende overheidsmaatregel Testen voor Toegang. We controleren op uw vaccinatie-/negatieve-test-bewijs (QR-code). Daarnaast is reserveren nodig (link). Eventueel kunt u ook rechtstreeks onze secretaris bellen (0314 - 870028; geef uw naam, emailadres door en of u 1 of 2 kaartjes wilt)

Het bericht Noord Korea: de verbeelde werkelijkheid verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
1008
Naar Namibië https://www.nutzelhem.nl/2019/naar-namibie/ Sun, 13 Oct 2019 19:23:47 +0000 http://www.nutzelhem.nl/?p=822 [lezing: Aly en Cees Wagenvoorde] Op de ledenavond van 21 oktober aanstaande zullen Cees en Aly Wagenvoorde vertellen over hun prachtige rondreis door Namibië, een bijzonder deel van Afrika. Ze huurden een auto in Windhoek en reden in 4 weken ruim 6000 km. Daarna wilden ze er eigenlijk niet meer weg. Namibië is buitengewoon mooi ...lees verder "Naar Namibië"

Het bericht Naar Namibië verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
[lezing: Aly en Cees Wagenvoorde]

Op de ledenavond van 21 oktober aanstaande zullen Cees en Aly Wagenvoorde vertellen over hun prachtige rondreis door Namibië, een bijzonder deel van Afrika.

Ze huurden een auto in Windhoek en reden in 4 weken ruim 6000 km. Daarna wilden ze er eigenlijk niet meer weg. Namibië is buitengewoon mooi door de uitgestrektheid en leegte, de bijzondere natuur, de natuurparken en de verschillende bevolkingsgroepen. Wat deze lezing heel bijzonder maakt zijn de ontmoetingen met bevolkingsgroepen, zoals de Damara en de Himba, die ze in hun huidige nederzettingen hebben bezocht. Met name bij de nog vrijwel traditioneel levende Himba zal uitgebreid worden stilgestaan.

Interessante achtergrondinformatie over hoe ze leven, over hun gewoonten en gebruiken wordt aangevuld met prachtige opnamen in de ‘dorpen’ van de Himba.

Aly en Cees Wagenvoorde

Cees en Aly Wagenvoorde zijn al diverse malen voor het Nut opgetreden en zeer gewaardeerd voor de informatieve presentaties en de prachtige opnamen.  U zult zich dan ook geen moment vervelen bij deze boeiende lezing vol natuur, cultuur en alledaags leven.  De bijeenkomst in het Witte Paard begint om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur en is gratis toegankelijk voor leden van het Nut maar ook anderen zijn hartelijk welkom tegen betaling van 4 euro.

Het bericht Naar Namibië verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
822
Op reis in Nicaragua en Honduras https://www.nutzelhem.nl/2018/op-reis-in-nicaragua-en-honduras/ Sat, 08 Sep 2018 12:01:18 +0000 http://www.nutzelhem.nl/?p=593 In 2017 maakten René en Ina Wasseveld een 11-daagse reis naar Nicaragua en Honduras. Twee landen in Latijns Amerika die lange tijd een Spaanse kolonie zijn geweest.  Beide landen kennen in politiek en bestuurlijk opzicht een bewogen geschiedenis. Dictatoriaal bestuur, corruptie, armoede zijn lange tijd onderdeel geweest van het dagelijks leven. Maar de landen kennen ...lees verder "Op reis in Nicaragua en Honduras"

Het bericht Op reis in Nicaragua en Honduras verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
Midden-Amerika

In 2017 maakten René en Ina Wasseveld een 11-daagse reis naar Nicaragua en Honduras. Twee landen in Latijns Amerika die lange tijd een Spaanse kolonie zijn geweest.  Beide landen kennen in politiek en bestuurlijk opzicht een bewogen geschiedenis. Dictatoriaal bestuur, corruptie, armoede zijn lange tijd onderdeel geweest van het dagelijks leven.

www.compassion.nlMaar de landen kennen ook een andere kant. Prachtige natuur met veel vulkanen en een tropisch klimaat. Toerisme is dan ook een belangrijke bron van inkomsten voor de nog steeds arme bevolking. René en Ina zullen u deelgenoot maken van de vele facetten van deze indrukwekkende landen en zullen u tevens kennis laten maken met het werk van de Stichting Compassion.

Deze internationale hulp- verleningsorganisatie zet zich in om de meest kwetsbare kinderen een eerlijke kans te bieden op een goede toekomst. Wat begon met 35 weeskinderen in Korea, is uitgegroeid tot ruim 1,9 miljoen kinderen wereldwijd.

Kinderhulp

René en Ina sponsoren drie kinderen. Ze vertellen over de bijzondere ontmoetingen die ze met deze kinderen hebben gehad en over andere projecten die ze bezocht hebben. Deze bijzondere lezing is toegankelijk voor iedereen en vindt plaats op maandag 10 september aanstaande om 20.00 uur in Ellens restaurant (zaal is open om 19.30 uur). Toegang is gratis voor leden van ’t Nut maar ook anderen zijn hartelijk welkom tegen betaling van €4,- inclusief een kopje koffie of thee.

Het bericht Op reis in Nicaragua en Honduras verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
593
Op reis door Peru https://www.nutzelhem.nl/2017/op-reis-door-peru/ Fri, 10 Nov 2017 10:38:26 +0000 http://www.nutzelhem.nl/?p=456 [lezing Aly en Cees Wagenvoorde] Op 20 november zullen Aly en Cees Wagenvoorde ons verhalen over hun recente rondreis in Peru. Zij zijn geen onbekenden want zij hebben in de afgelopen jaren ons meerdere malen deelgenoot gemaakt van de prachtige reizen die zij maakten. Nu zijn ze in Peru geweest en daarover hebben ze een ...lees verder "Op reis door Peru"

Het bericht Op reis door Peru verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
[lezing Aly en Cees Wagenvoorde]
Rondreis door Peru

Op 20 november zullen Aly en Cees Wagenvoorde ons verhalen over hun recente rondreis in Peru. Zij zijn geen onbekenden want zij hebben in de afgelopen jaren ons meerdere malen deelgenoot gemaakt van de prachtige reizen die zij maakten. Nu zijn ze in Peru geweest en daarover hebben ze een indrukwekkende reportage gemaakt.

Peru is een van de grootste en indrukwekkendste landen in Zuid-Amerika en het is hier waar tussen 1100 en 1300 de bekende stam van de Inca’s zijn intrede deed. Wij volgen Aly en Cees Wagenvoorde op hun rondreis, die begint in de hoofdstad Lima, dat ligt aan de kust en wordt omgeven door de Andes.

Peru

Vervolgens bezoeken wij ondermeer Nazca dat wereldwijd bekend is om zijn gigantische mysterieuze figuren, die hier honderden jaren geleden in het landschap zijn aangebracht. Waarom dat gebeurde proberen wetenschappers nog steeds te ontrafelen.
Verder  wordt  Arequipa bezocht aan de voet van een drietal vulkanen waarvan ‘El Misti’ bijna 6000 meter hoog is  en de Colca Canyon, een indrukwekkende kloof waar je de condors van dichtbij langs ziet zweven. Natuurlijk zullen zij ons het beroemde Machu Picchu tonen: de Incastad die de Spanjaarden nooit hebben gevonden.

Het belooft 20 november weer een boeiende lezing te worden die -zoals gebruikelijk- gehouden wordt in Ellen’s restaurant, aanvang 20.00 uur. Voor leden gratis, maar ook niet-leden zijn hartelijk welkom (4 euro, koffie of thee inbegrepen).

Aly Wagenvoorde
Aly Wagenvoorde

Aly Wagenvoorde verzorgt al ruim tien jaar lezingen over haar reizen door de wereld en haar lange wandeltochten. Deze lezingen laten de aanwezigen op een ontspannen wijze kennismaken met de geschiedenis, cultuur en natuur van het land.  De prachtige foto's (en soms filmpjes) die Cees en Aly op hun reizen maakten en hun persoonlijke ervaringen zorgen voor een onvergetelijke indruk van verre landen, die velen niet zelf zullen bezoeken.

Het bericht Op reis door Peru verscheen eerst op NUT Zelhem.

]]>
456